
Glass i stora lass är väl prylen, eller hur..? Det tycker i alla fall jag. Kvalitetsglass skall det dessutom vara! Jag är ju numera stolt medlem av glassakademien och där har vi lärt oss en hel del genom massa blindtester, utbildningar och spännande möten och föredrag.

Dagens tips (förutom det följande receptet) är att kolla in glassens vikt när ni handlar och så klart också ingredienslistan. Mindre vikt innebär att ni betalar för luft. Inte så kul. Mer luft i en glass innebär också mer tillsatser eftersom glassen då behöver stabilisatorer för att bibehålla den ”glassiga” konsitensen. Tänk på det nästa gång ni handlar… :-)

Vill ni så kan ni så klart göra en fantastiskt god glass själva. Då får ni garanterat koll på innehåll och kvalitet. Idag kommer ett tips med Oreokakor & pepparmintsolja som smaksättare.

1,5 dl grovt krossade/hackade oreos
2 stora ägg
1,8 dl strösocker
4,75 dl grädde
2,25 dl mjölk
2 droppar apotekets pepparmintsolja
Lägg de krossade kakorna i en skål, plasta in och ställ i kylskåp.
Vispa upp äggen riktigt fluffiga med elvisp i cirka 3 minuter. Fortsätt vispa och tillsätt sockret lite i taget. Fortsätt vispa i 2 minuter till.
Häll på grädden och mjölken under fortsatt vispande. Tillsätt även pepparmintsdropparna.
Häll glassmeten i er förberedda glassmaskin och kör glassen enligt maskinens instruktioner.
När glassen är klar, låt maskinen arbeta vidare och häll i kakbitarna. Låt gå ytterligare 2 minuter och frys sedan in glassen. Efter cirka 3 timmar i frysen är den klar.
Glatt liv vänner!