Hej
Jag vet att det kan kännas stressigt att laga mat på fredagar efter en lång vecka på jobbet, det är många gärna köper färdiglagad mat. Så nu ska ni få en bra, enkel och god pastarätt som funkar på fredags kvällen med lyxkänsla.
Ingredienser för sex personer:
Hummer 1 st
Handskalade räkor 1 burk
Spagetti 300 g
Bläckfisk spagetti 70 g (svart)
Krossade tomater 1 burk
Kapris 2 msk
Cocktailtomater 1 ask
Zucchini 100 g
Aubergin 50 g
Vitlök 4 klyftor
Gullök 1 st
Timjan 1 msk
Basilika 1 knippe
Olivolja 3 msk
Salt
Peppar

Metod:
Hacka löken och vitlöken, fräs i hälften av olivoljan med kaprisen, tillsätt de krossade tomaterna och timjanen, låt koka ca 10 minuter.
Skiva zucchinin, auberginen och dela på cocktailtomaterna. Plocka ur allt hummerkött och skär i bitar. (spar skalen och frys. Dem kan ni koka en god soppa på vid ett senare tillfälle. Se mitt inlägg om skaldjursfond). Koka spaghettin enligt anvisningarna på paketet.
Stek på grönsakerna, häll på såsen och koka upp en minut. Blanda alla övriga ingredienser, servera omgående och drick gärna en vällkyld Chardonnay till.

Låt väl smaka!