Två nya godingar har jag hittat i de engelska grönsaksdiskarna, röd vattenkrasse och texel green. Hoppas de kommer till Sverige snart. Vattenkrasse är mycket mer vanligt här i England och det används flitigt. En alldeles ny sort hittade jag häromdagen och det var röd vattenkrasse – kanske den går mer åt det lila hållet. Härligt spänstig var den i alla fall och något mer distinkt och pepprig än sin helgröna släkting. Röd vattenkrasse lär vara en sort som uppkommit av sig självt.

Röd vattenkrasse har snabbt blivit en favorit i restaurangkök för sin fina färg skull.
Den andra salladsgrönsaken som jag hittade var Texel Green. Stor som babyspenat ungefär, men kraftigare. Smaken är som en blandning av kål och spenat. På påsen står att man kan ha späda blad som sallad och ha grövre blad i en wok. Örten kallas ibland för etiopisk senap och är klassad som orientalisk ört.

Jag gjorde en ljummen sallad av dessa två. Sköljde båda sorterna och la på tallrikar ( det var den spädare sorten texel). Sedan fräste jag två finhackade, ganska små gula lökar i 1 msk rapsolja olja med 2 tsk madras currypulver några minuter. Sista minuten tillsatte jag drygt 200 g skalade räkor som fick fräsa med på hög värme. Fördelade dessa varma på krassen och texeln och blandade om snabbt. Och sedan var det inte mycket mer. Några stänk tabasco, lite citron kanske och så en bit bröd. En snabblagad lätt middag för två.